High Class Dergi

https://www.xxx2.sex

Giysilerimiz kendimizi sunuş şeklimizdir

Bu ayki röportaj konuğumuz Moda sektörünün genç ve yeni isimlerinden Tasarımcı Melike Epiri; gelin kendisini hep birlikte daha yakından tanıyalım. Kendi hazır giyim markasını kuran ve başarıya odaklanan Melike Epiri, bilinmeyenleri ve modaya olan bakış açısını anlattığı bu keyifli röportajı ile karşınızda…

Sizi daha yakından tanıyabilir miyiz?

13 NİSAN 1987 BURSA doğumluyum. Bursalı tekstilci bir           ailenin kızıyım. Eğitimimi İstanbul Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde Onur Derecesiyle tamamladım. 2015 yılında evlendim ve 5 yaşında Deren adında bir kızım var.

Kendi markanızı kurmaya nasıl karar verdiniz ve bu sürecin     nasıl ilerlediğini sizden biraz dinleyebilir miyiz?

Yaklaşık bir seneyi aşkındır hepimizin bildiği gibi bir pandemi sürecinden geçtik halada geçmekteyiz, bu süreçte kendimle baş başa kaldığım zaman diliminde uzun süredir vakit ayıramadığım çizimlerime geri döndüm ve hiç bir zaman hiç bir şey için geç olmadığına inanan biri olarak mesleğimi yapma kararı aldım ve kendi hazır giyim markamı kurdum. Elbette daha yolun çok başındayım…Bu süreç şüphesiz ki benim için tarifsiz heyecanlar ve tecrübelerle dolu olarak geçti ve geçecek…Şunu söyleyebilirim bu işin içinde olanlar beni az çok anlayacaklardır, böyle bir süreçte hazır giyim üretimi yapmak ve bunu daha az sayıda daha özel hale getirerek ürettirmek , A Plus yerli bir marka oluşturmak oldukça titizlik isteyen ve meşakkatli bir süreç ki birde karakter olarak çok detaycı biri olduğumu düşünürsek. Sanırım bu işle birlikte o yönümü zaman içerisinde biraz törpülemem gerektiğini anladım, Çünkü çoklu üretimde aslında daha geniş düşünmek ve resmin bütününe bakmak gerektiğini tecrübe ettim. Birçok sektörde olduğu gibi işin sonunda hayalinizdeki şeyi ortaya çıkarttığınız an tüm o harcanan vakitlere, emeklere değdiğini bir kez daha anlıyorsunuz. Hele birde beğenildiğini ve takdir edildiğini duymak sanırım hazların en büyüğü… Kısa bir süre sonra sizlerle buluşturacağım koleksiyonumda umarım bende bu duyguyu tadabilirim…

Markanız ve Moda için neler yapmayı hedefliyorsunuz?

Markam sizin de dediğiniz gibi benim için çok yeni ve çok heyecan verici bir durum tabii ki… Markam için; Onu hep en iyi ve daima ileriye götürecek ne varsa yapmayı, bizi tercih edenlerinde her zaman keyif alarak ve severek kullanacakları tasarımlar sunmayı hedefliyorum. Yeniliklere her zaman açık, takipte olan ama en önemlisi kendi dolabımda olmasını istediğim ve benim tarzımı yansıtacak tasarımların olmasını esas aldığımı ve alışacağımı söyleyebiliriz. Moda için ise; Her tasarımcının kendisinden ve hayallerinden bir şeyler katabildiği sonsuz bir platform olarak kabul edersek bende bu platformda bana ait olan kısımda kendimi en doğru şekilde yansıtmayı hedefliyorum diyebiliriz.

Tarzınızı ve Koleksiyonunuzun çizgisini biraz anlatabilir misiniz?                                                                                                  

Koleksiyonum için sezonun trendleriyle benim tarzımı, bakış açımı yansıtan minimal ve spor-şık bir çizgisi var diyebiliriz, bir kaç sezondur talep gören günden geceye devamlılık sağlayabilen parçalar, aslında şuan için birçok kişinin Pandemi Dönemi Modası da dediği, Sokak Stili diye tabir edilen looklardan oluşan, aksesuarlarla birlikte  içine kolayca bir parça şıklık katılabilen bir koleksiyon. Benim için ise Pandemiden de önce hayatımda olan sevdiğim bir tarz taaa üniversite yıllarıma dayanıyor diyebilirim. Önceden spor tarz  dendiğnde  ya gerçekten o eylemi yaparken kullanılan giysiler yada pazar gunu etkınlıklerınde kullanılan parcalar olarak akla gelirdi. Şimdi ise bu tarz parçaları ne ile kombinlemenize bağlı olarak her an her yerde kullanabilir hale geldik.

Çok farklı tasarımları üzerinizde oldukça güzel taşıdığınıza hep şahit olduk, Moda tutkusu sanırım buradan geliyor?

Cevap: Öncelikle çok teşekkür ederim. Kendimi bildim bileli küçük yaşta çizimle ilgilenmem, gerek giysilere ve hatta daha çok kumaşlara olan ilgimle, tekstil benim için hep merak uyandıran bir alan oldu bunda sanırım istemsiz bir şekilde ailemin tekstille uğraşmasının da payı büyük ben bu iki tutkumu da birleştirebileceğim bir alanda meslek seçtim Moda Tasarımı… Tabii ki bende alışveriş yapmayı seviyorum, bende giyimime özen gösteren biriyim fakat yanlış değerlendirilmek istemem maalesef ki günümüzde şöyle bir algı var alışverişe ilgisi olan, giyimine özen gösteren herkesin bu mesleği seçtiğinin yada seçebileceğinin düşünülmesi gibi…yada bu mesleğin sanki ön lisans programıymış gibi görülmesi, Bana göre eğitimde, yetenekte, vizyonda önemli bu tarz mesleklerde hepsi birbirini tamamlayan şeyler, eğitim alıp başarılı olamayanda olabilir, eğitimi farklı bir dal olup başarılı olanda ama bu unsurlara sahipseniz başarılı olmamak için bir sebep yok gibi benim gözümde…önemli olan hayal ettiğiniz tutkunuzun peşinden gitmek.

Günümüz giyim tarzlarını nasıl buluyorsunuz?

Kendi tarzıma yakın buluyorum, spor, modern ve sadeyken de şık olabilme esaslı görüyorum ‘Back to Basic’ diyebilirim tabii ki  her zaman yerine göre gerektiğince, hoşunuza giden, içinde kendinizi rahat hissettiğiniz ve sizi yansıtan parçaları seçmeniz önemli.

Dijital çağın yeni nesil tüketicileri moda ve giyim sektöründe oldukça aktifler, bu konu hakkında neler  düşünüyorsunuz ?

Özellikle bu pandemi sürecinde dijital tüketim fazlasıyla hayatımıza girdi. Her alanda olduğu gibi giyim sektöründe de oldukça aktifler. Eskiye nazaran zaman açısından ve konfor açısından da aslında büyük kolaylık olduğunu, internet üzerinden güvenli alışveriş yapılabileceğinin bilincine varıldığını düşünüyorum. Bizde marka olarak bu çağa ayak uyduranlardanız diyebilirim. MELS by Melike Epiri olarak bizde şimdilik ilk etapta kendi online satış sayfamızdan hizmet vermeyi amaçlıyoruz.

Moda sektöründe bir hedefiniz var mı?

Cevap: Şuan için kendime koyduğum tek hedef doğru olduğuna inandığım şeyi yapmak. Yaptığım işin kendi içime sinmesi ve sonunda  tamam dediğim bir iş ortaya koymam.

Türkiye’ de moda sektörü yenilenip, sizce de artık kabuğunun değiştirmeli mi ?

Moda sektörü yenilenmeli mi dersek bana göre bir 10-15 yıl öncesine gitmeli diye düşünüyorum, çünkü o zaman için haute couture çalışan beğendiğim ve severek takip ettiğim bir çok Türk tasarımcı sevgili YILDIRIM MAYRUK, CENGİZ ABAZOĞLU ve daha birçok isim var böyle sayabileceğim, o zaman için yaptığı defileler ve Showlar da çok cesurlardı ve şu dönemde maalesef ki düşünce özgürlüğü adı altında herkesin herşeye yorum yada eleştiri yapabileceği gibi bir algının yanı sıra birçok şeye gösterilen bazı gereksiz tepkiler bir on yıl öncesinde bu defileler için gösterilmiyordu. Şuan için böyle defileler yada showlar yapılmıyor. Kendi adıma ilk defa bir konu hakkında maalesef ilerlemek yerine bir 10-15 yıl öncesine gitmek istiyorum diyebilirim sanırım.

Projelere açık birisi olarak moda sektörüne girmenin dışında yeni bir projeniz var mı ?

Şu an için bütün algımı markama odaklamış durumdayım ekstra bir proje yok ama aklıma yatan, içime sinen her projeye açığım tabii ki neden olmasın.

Bilinmeyen yönlerinizden bahseden misiniz?

Aslında çok net çizgileri olan ve açık sözlü biriyim, beni yakinen tanıyanlar bunu bilirler zaten belki kimilerine göre fazla geliyor bile olabilir bu düzlüğüm. Ama aslında o çizgilerin arkasında sıcak kanlı biriyim diyebilirim. Genelde dışarıdan görenler çekindiklerini söylerler böyle ön yargılar olabiliyor zaman zaman…Ama ben kendimi ayna gibi düşünüyorum bazen, ne görüyorsam onu yansıttığıma inanıyorum bu yüzden de insanlar kimi zaman aynadaki yansımalarından pek hoşnut kalmıyorlar 😉 Düşündüğüm ve inandığım gibi yaşamayı seven, davranışlarında içten ve samimi olan, insan ilişkilerinde çıkarcılığa yer vermeyen, çoğunlukla ailesiyle vakit geçiren, enerjisi yüksek, eğlenmeyi seven, spor yapan, küçük yaştan beri araba kullanmaktan zevk alan, film izlemeye vakit ayıran, gün içinde 3-5 yere bölünüp yetişebilen, yoğun tempoya alışık ve bunu seven, kendi işini kendi halleden, gerçekten sevdiklerine değer veren ’herkeste olduğu gibi ‘ seçici sosyal biriyim diyebiliriz. Klasik bir KOÇ burcu kadınıyım aslında, bundan da oldukça memnunum 🙂

Pandemi dönemi bittiğinde ilk yapmak istediğiniz şey nedir ?

Pandemi süreci tabii ki herkes gibi bizim içinde hiç alışık olmadığımız, yabancı bir durumdu. Fakat karamsarlığa hiç kapılmayıp gerekli önlemler dahilinde yaşamayı öğrenip bu süreci gerçekten mental anlamda pozitif olarak atlattık diyebilirim. Kendi adıma gündelik telaşlarla dolu olan hayatıma bir S verip, bolca ailemle kaliteli vakit geçirmeye çalıştım dolayısıyla da çok şükür ki ailem ve sevdiklerim güvende oldukları için bittiğinde de şunu yapacağım dediğim çok da bir şey olmadı açıkcası sadece bazı sevdiklerime sarılmayı özledim sanırım…Umarım bu süreç daha fazla uzamadan ve hasar görülmeden en kısa sürede biter, tek temennim bu…

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku