High Class Dergi

https://www.xxx2.sex

“Doğumun mucizesi hayatın en önemli anlarından biri”

Elvin Tekstil Genel Müdürü Murat Canik 2013 yılında hayatını Selinnaz Ceyhan’la birleştirdi. Genç çift evliliklerinin 6. yılında kızları Alin’i kucağına aldı. Evliliklerinin ilk yıllarında aktif olarak çalıştıkları ve birbirlerine biraz daha fazla zaman ayırabilmek için çocuk yapmayı bir süre ertelediklerini söyleyen Murat Canik’le baba olmanın hayatına kattıklarını konuştuk.

Röportaj: Akın GÜLER

Baba olmak size neler kattı?

İlk öncelikle sabırlı olmayı ve daha dikkatli olmamı sağladı. Her an dikkat edilmesi, özen gösterilmesi gereken sizin ilginize muhtaç biri var sonuçta. Bu sizin daha duyarlı ve bebeğinizin hareketlerinden ne istediğini, bir sıkıntısının olup olmadığını çözmeniz anlamına geliyor.

Kızınız dünyaya geldiğinde ilk temasta neler hissettiniz?

Çok yoğun duygular hissediyor insan şaşkınlık ile beraber. Doğumun mucizesi bence hayatta yaşanan en özel anlardan biri.

Çocuk sahibi olma konusunda kim daha istekliydi, siz mi eşiniz mi?

Ben evliliğimizin ilk başlarından beri hep daha istekliydim, sonradan eşim ile ortak istek ve kararımız ile Alin dünyaya geldi.

Kızınız size mi daha çok benziyor, annesine mi?

Her ikimizden de aldıkları var kesinlikle. Tam olarak eşime veya bana benziyor diyemem.

Kızınızla birlikte yapmayı hayal ettiğiniz fakat “biraz daha büyüsün” diye ertelediğiniz neler var?

Kızımızla seyahatler yapmak istiyoruz farklı ve O’nun da keyif alacağı ülkeler ve mekanlara. Özellikle Covid-19 salgını bunu maalesef bir süre ertelememiz sebep olacak kesinlikle.

Alin hayatınızda neleri değiştirdi?

En başta uyku düzenimizi bir hayli değiştirdi diyebiliriz. Geceleri ve sabah çok erken saatlerde uyanmak artık yeni hayatımızın bir parçası. Bunun dışında Covid salgını ile birlikte daha çok evde vakit geçirmek evde kızımıza eğitici ve onu eğlendirici aktiviteler ve oyunlar bulmak yeni hayatımızın önemli parçaları diyebiliriz.

Kızınıza ismi dışında nasıl seslenir, ne dersiniz?

Aloş, kuzu kızım, babasının bebeği.

Her anne babanın farklı hikâyeleri oluyor ve çocuk yetiştirmenin de bir kitabı yok. Alin’i yetiştirirken nelere dikkat ediyorsunuz/edeceksiniz?

Özellikle eşimle tutarlı davranmaya çalışıyoruz. Yapmaması gereken şeylerde aynı tepkileri vermeye gayret ediyoruz. Gergin davranmamaya sakin olmaya gayret ediyoruz. Gergin ortamda büyüyen çocukların genelde mutsuz ve huysuz olduklarını gözlemliyoruz. Alin’in böyle olmaması için her şeyi güzellikle ve sakince anlatmaya çalışıyoruz. Birde başardığı şeylerde takdir edilmesinin gelişimi için önemli olduğunu düşünüyorum.

2013 yılında evlendiniz yaklaşık 6 yılı sonra çocuk sahibi oldunuz. Siz de “Biraz gezelim, çift olmanın tadını çıkaralım çocuk olduktan sonra zor olur” diyenlerden misiniz?

Evlendikten 6 sene sonra baba oldum. Eşimle ikimizin de yoğun tempoda çalışmamız, beraber seyahat edebilme özgürlüğümüzü de bir süre daha yaşamak için bu kadar bekledik. Ben böyle olmasından memnunum çift olarak insanların birbirine zaman ayırmasının beraber vakit geçirmesinin önemli olduğunu düşünüyorum.

Tek çocuk sahibi olmak hem anne-baba hem de çocuk için bazı avantajlar ve dezavantajlar getiriyor hayatta. Bir yanda ebeveynlerinin ilgisinin dağılması bir yanda yalnız büyümek. Hayatınızda ikinci çocuğa yer var mı?

Neden olmasın (gülüyor).

2019 yazında Babalar Günü’nden 2 gün sonra Alin dünyaya geldi. Bu yıl sizin ilk Babalar Günü’nüz olacak. Bu ne hissettiriyor?

Açıkçası Babalar Günü’nün çok önemli olmadığını düşünüyorum. Bugünlerin batı dünyasında biraz ekonomiyi canlandırma aracı olarak icad edilmiş şeyler olduğunu düşünsem de babalar günümün kızım tarafından kutlanması beni mutlu etmiyor değil.

Babanızdan öğrendiğiniz, eskilerin deyimiyle ‘kulağınıza küpe’ olan ve çocuklarıma da mutlaka öğreteceğim dediğiniz neler var? Baba olur olmaz hayattaki öncelikleriniz de değişti değil mi?

Öncelikle herkesin hayata bir geliş amacı olduğunu düşünüyorum. Babamdan öğrendiğim en önemli şeylerden biri herkesin bir altın bileziği yani bir mesleği olmalı derdi. Çalışmadan ve başarmadan hayatın gerçekleri asla anlaşılamaz derdi. Kızıma da benzer şeyleri aşılamak isterim. Bence her birey ekonomiye değer katmalı. Sadece tüketim toplumu olmanın asla uzun vadede topluma refah sağlayacağını düşünmüyorum. O nedenle çalışmak ülkene değer katmak çok önemli. Babamızdan dedelerimizden öğrendiğimiz diğer önemli kişisel özellikler ise dürüstlük ve adil olmak. Bu kişisel özellikleri kızıma kazandırmak isterim.

Kendi babanızla nasıl bir baba oğul ilişkiniz var. Biraz anlatır mısınız?

Babamla iyi anlaştığımızı düşünüyorum. Kendisi anlayışlı, çok açık görüşlü ve modern birisidir.

Çocuğunuzun geleceğine yönelik kurduğunuz hayallerden bahseder misiniz?

Umarım iyi karakterli topluma faydalı bir birey yetiştirebiliriz. En önemlisi bunu sağlamak bence ebeveynler olarak. Sadece materyalist ve tüketim esaslı, insanlık değerlerini anlayamamış ve yardımlaşmayı bilemeyen bencil çocukları ne yazık ki son dönemde çok görüyoruz.

Alin’in şimdiye kadar sizi en çok şaşırtan hareketi/mimiği neydi?

İlk kahkahası, ilk gülüşü, ilk baba deyişi bunlar hafızamda kalan özel anlar.

Alin’le geçen ilk yılın en unutamadığınız anı neydi?

Tabii ki doğduğu ve O’nu ilk gördüğüm an.

Siz ve eşiniz en son kızınızla birlikte ne yaptınız?

En son salgın öncesi Almanya seyahati yaptık beraber.

Yoruma kapalı.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul et Daha fazla oku